Kaikki blogiartikkelit

Huomisen talous -blogi

|

Huomisen talous: Joulun erikoisjakso Funding-tiimin kanssa

Kulunut vuosi on ollut kaikkea muuta kuin tavallinen. Matala korkotaso ja matala inflaatio ovat vaihtuneet historiallisen nopeaan koronnostosykliin. Miltä näytti rahoituksemme tämän poikkeuksellisen vuoden varrella – ja mitä on luvassa ensi vuonna?

Vuoden viimeinen Huomisen talous -jakso poikkeaa hieman normaalista ohjelmastamme, kun vaihdamme keskustelukielen suomesta englantiin. Kuntarahoituksen toimintakenttänä on Suomen julkinen sektori, mutta Funding-tiimimme työskentelee myös laajan kansainvälisen sijoittajajoukon ja yhteistyötahojen kanssa Suomen ulkopuolella. Lisätietoa Funding-tiimin toiminnasta löydät myös YouTube-kanavaltamme (linkki).

Pääekonomisti Timo Vesala syventyy Senior Funding Manager Karoliina Kajovan ja Funding Analyst Aaro Kosken kanssa Kuntarahoituksen vuoden 2023 liikkeellelaskuihin, miltä rahoitusmarkkina vuoden mittaan näytti, mitä ensi vuodelle on suunnitteilla ja miltä Suomen talousnäkymät tällä hetkellä näyttävät.

Kuuntele jakso!

Tässä jaksossa

Huomisen talous -blogi

Timo Vesala on taloustieteestä väitellyt valtiotieteiden tohtori ja Kuntarahoituksen pääekonomisti.
Vesala käsittelee ajankohtaisimpia globaalin, kotimaan ja julkisen talouden ilmiöitä myös Huomisen talous -podcastissa ja Kuntarahoituksen suhdanne-ennusteissa ja markkinakatsauksissa.
Timo Vesala, pääekonomisti.

Timo Vesala

Pääekonomisti